Nepal's First Video FM

नागा बन्न झन्डै १२ बर्षसम्म मेहनत र बिभिन्न परिक्षा पास केहि रोचक जनकारी

95

काठमाडौँ,  महाशिवरात्रीमा सयौं संख्यामा नागाबाबाहरू पशुपति दशर्न गर्न आएका  हुन्छन । तर, हामीले एउटा नागा बाबा हुनका लागि कति मेहनत गरेका हुन्छन भन्ने कुरा कमै ज्ञान राखेका छौं ।

तपाइ मान्नु हुन्छ, एउटा नागा बाबा बन्न लागि १२ बर्ष लामो  समय गुजारेका हुन्छन । लुगा खोलेर  हिडने  बितिक्कै कोही नागा बाबा हुन सक्दैनन, त्यसका लागि कठिन रूपमा १२ बर्ष लामो ज्ञान  लिए पछि मात्रै नागा बाबाको उपाधी  मिल्छ भन्ने कुरा कमैलाइ थाहा हुन सक्छ ।

१, नागा अभिवादनः मन्त्रस् ओम नमो नारायण ।

२० नागाका देवताः  शिवका भक्तहरू, नागा ऋषिहरू शिव बाहेक अरू कसैलाई विश्वास गर्दैनन्।

३० नागा वस्तुहरूः त्रिशूल, डमरु, रुद्राक्ष, तरवार, शंख, कुण्डल, कमण्डल, कडा, चिम्ता, कमरबन्ध वा कोपिन, चिलम, धुनी र भाभूत आदि।

४० नागाको कामः गुरुको सेवा, आश्रमको काम, प्रार्थना, तपस्या र योग गतिविधिहरू।

५० नागा दिनचर्याः बिहान चार बजे ओछ्यानबाट बाहिर निस्किएपछि बिहानभर दिनचर्या र स्नान पछि मेकअपको पहिलो काम गर्छन्। यसपछि हवन, ध्यान, बजरोली, प्राणायाम, कपाल क्रिया र नौली क्रिया गरिन्छ।  र, केवल सात आखाडाले नागा बनाउँछन, सन्तहरूको तेह्र आखाडाहरू हुन्छन ।  केवल सात संन्यासी आखाडाहरूले नागा साधु बनाउँछन्स्, जुन महानिर्वाणी, निरञ्जनी, अटल, अग्नि, आनन्द र आवाहन आखाडाहरू हुन्।

६० नागा इतिहासः सबैभन्दा पहिले वेदव्यासले वनवासी सन्यासी परम्परालाई व्यवस्थित ढंगले सुरु गरेका थिए। उहाँपछि शुकदेव, त्यसपछि धेरै ऋषिमुनिहरूले आ–आफ्नो तरिकाले यस परम्परालाई नयाँ आकार दिए, पछि शंकराचार्यले चारवटा गुम्बा स्थापना गरेर दशनामी संप्रदायको स्थापना गरे । पछि अखाडाको चलन सुरु भयो । ५४७ ईस्वीमा पहिलो अखाडा बनेको थियो, जसको नाम अखण्ड आवाहन अखाडा हो।

७० नाथ परम्पराः नागा, नाथ र नागा परम्परा गुरु दत्तात्रेयको परम्पराका शाखा हुन् भन्ने मान्यता छ । नवनाथको परम्परालाई सिद्ध धर्मको अति महत्वपूर्ण परम्परा मानिन्छ। गुरु मत्स्येन्द्र नाथ, गुरु गोरखनाथ, साईनाथ बाबा, गजानन महाराज, कानिफनाथ, बाबा रामदेव, तेजाजी महाराज, चौरंगीनाथ, गोपीनाथ, चुनकरनाथ, भर्त्रीहरि, जालन्द्रीपाव आदि। नाथहरूमा घुमफिर बढी थियो।

८० नागा उपाधिः चार स्थानमा आयोजित कुम्भमा नागा भिक्षु बनेपछि उनलाई विभिन्न नाम दिइएको छ। इलाहाबादको कुम्भमा उपाधि पाउनेलाई १० नागा, २० उज्जैनमा खूनी नागा, ३० हरिद्वारमा बर्फानी नागा र ४० नासिकमा उपाधी पाउनेलाइ खिचडिया नागा भनिन्छ। यसबाट थाहा पाउन सकिन्छ कि कुन कुम्भमा उनलाई नाग बनाइएको हो, त्यो अनुसार नामाकरण गरिएको हुन्छ । यीनीहरूको सबैभन्दा ठूलो र महत्त्वपूर्ण पद भनेको सचिव हो।

९० पदहरू पनि उनीहरूको प्राथमिकताको आधारमा दिइन्छ। कोतवाल, पुजारी, बडा कोतवाल, भण्डारी, कोठारी, बडा कोठारी, महन्त र सचिव पदमा छन् । सबैभन्दा ठूलो र महत्त्वपूर्ण पद भनेको सचिव हो।

You might also like

Comments are closed.